Jak rozpoznać styl mebli?

Biedermeier - styl w wystroju wnętrz, który rozwinął się w pierwszej połowie XIX wieku w Niemczech, Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. Popularny szczególnie wśród mieszczaństwa, charakteryzuje się uproszczonymi, nieco zaokrąglonymi formami i powściągliwymi dekoracjami. Meble najczęściej wykonane są z europejskich gatunków drewna: orzechu, dębu, gruszy, wiśni, których używano jako fornirów. Na tkaninach tapicerskich widnieją pasy lub motywy florystyczne. Dominuje jasna i ciepła kolorystyka: żółcienie, zielenie oraz błękity.

kanapa w stylu Biedermeier
kanapa w stylu eklektyzm

Eklektyzm - styl, który królował we wnętrzach w latach 1850-1910. Charakteryzował się niezwykłą dekoracyjnością i bogatą ornamentyką - powszechnie stosowanymi ozdobami mebli były mosiężne okucia, elementy toczone (kolumny, sterczyny, wazony), głowy lwów, a także dekoracje snycerskie. Sofy, fotele i krzesła miały bardzo ozdobną tapicerkę wykonaną z aksamitu lub pluszu, w żywych i zdecydowanych kolorach lub intensywnych wzorach.

Secesja - styl, który rozwijał się w latach 1890-1918. Według jego założeń przedmioty codziennego użytku zyskiwały taką samą wartość artystyczną, co dzieła sztuki. Wyróżniały go faliste linie i swobodne podejście do kompozycji, abstrakcyjne i geometryczne motywy, roślinna ornamentyka, a także nawiązania do sztuki japońskiej. Dominowała wówczas jasna i pastelowa kolorystyka, a tkaniny obiciowe utrzymane były w jednolitych i delikatnych barwach.

kanapa styl secesja
kanapa w stylu art deco

Art déco - styl, którego szczyt popularności przypada na lata 20-te ubiegłego wieku. Synonim elegancji, prostoty i precyzyjnej dbałości o szczegół. Meble wykonane były z najwyższej jakości materiałów - dominował marmur i alabaster, fornirowany orzech i heban, zdobienia z kości słoniowej oraz obicia tapicerskie z naturalnego aksamitu lub jedwabiu, na których nierzadko pojawiają się również geometryczne wzory. Obowiązująca kolorystyka to połączenie czerni ze złotem.